"Labyrintem" nazýváme fotografický projekt založený na tématu mystické krajiny Čech a Moravy, a velkoformátové fotografické kameře vestavěné do útrob dodávkového automobilu. Jedná se o využití principu Camery Obscury v prvotním, fotografickém smyslu. Tak, jak byla Cameře Obscuře v rámci technického vývoje průběhem staletí zdokonalována forma až do dnešní podoby fotografického aparátu, snažíme se naopak o nepatrný krůček zpět v technickém pojetí přístroje, a tedy v rámci časové osy jít proti trendu dnešní digitální éry. Tímto krůčkem zpět je i fakt, že k formě zobrazení bude použito svým způsobem nedokonalého optického zobrazovacího systému (jednoduchý objektiv typu periskop), který ovšem přesně splňuje naše výtvarné záměry. Oproti tomu formou velkoformátových fotografií bychom se pokusili jít až na samou hranici technických možností, což nám přinese výhody v absolutní bezzrnitosti, a v ohromném počtu obrazových bodů se všemi jemnými polotóny. Toto zařízení - tedy fotografický aparát se nachází v útrobách dodávkového automobilu. Celý úložný prostor dodávky se stane obrazovým prostorem sloužícím pro osazení světlocitlivé desky - viz. obrázek. Světlo bude procházet dovnitř otvorem s objektivem osazeným v desce za zadními dveřmi úložného prostoru dodávky. Velikost negativů bude BC 70 x 108 cm. Ty budou vždy v době expozice připevněny na jednoduchý mechanismus umožňující obrazu správný pohyb uvnitř aparátu, čímž docílíme potřebné ostrosti a kompozice. Ta bude samozřejmě ovlivněna i místem zaparkování automobilu. Automobil bude splňovat všechny přísné parametry světlotěsné komory. Prostor bude sloužit k exponování filmu.

Pro celý systém obrazového zpracování byl zvolen negativní černobílý proces s použitím fotografického materiálu FOMA 100 ASA. Planfilmy o velikosti BC 70 x 108 cm se budou nejprve v automobilu exponovat, následně vyvolávat, a po skončení cesty kontaktně kopírovat na positivní papíry a adjustovat do patřičné formy.

Záměrem není cyklus uzavřít do pouhého obrazového doprovodu míst zahalených tajemstvím, ale naopak otevřít je v pohledu snovém až fantaskním. Průvodcem, či mapou nám bude kniha "Labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa" zpracovaná Martinem Stejskalem. Knihu vydalo nakladatelství Paseka v roce 1991. Obsahuje místa, města, vesnice atd. v abecedním seskupení, která mají nějakou záhadnou minulost. Nebude to ovšem jediný motiv, ani kniha samotná nebude jediným klíčem k cestě. Je jen návodem. Bude vybráno přibližně 40 míst, která zasluhují naší pozornost a jsou rozmístěna různě po celé České Republice. Výsledné fotografie stojící na vlastním pevném výtvarném základě, doplněny popisky o prostředí a příběhy, které jsou s místem spojeny, budou vystaveny v některé prestižní pražské galerii. Součástí výstavy bude i promítání dokumentárního filmu, který bude v průběhu celé realizace natáčen.
22.10.2004 ::: Střelecký ostrov
Vernisáž
aneb Hodina mezi psem a vlkem.
více >>>


30.5.2004 ::: Fotogalerie
Fotogalerie zprovozněna. Je to neuvěřitelné ale je to tak!
více >>>


19.8.2003 ::: Kraken vypuštěn
Dnes ráno stykače zastykaly, předpínací mechanismy byly předpjaty a web byl vypuštěn do matrixu.
více >>>


4.8.2003 ::: Volání u Pachlů
Vyvoláno 10 fotek
vypito 10 lahví vína
děkujeme našim laborantkám za pomoc a míříme do Bystřice pod Hostýnem
Nazdar

31.7.2003 ::: zdravíme
zdravíme všechny naše příznivce a jestli se ptáte kolik už máme fotek, tak se neptejte, je jich dost !
více >>>


31.7.2003 ::: jsme v Náchodě
Jsme v Náchodě, a prší..., Peťa se jde převlíknout do auta.
A my just nepudem. Amejt se taky nebudem. Nazdar. Blondsky mají reje na kopcích. A my pod kopci
více >>>


Kompletní archiv novinek >>>